تفاوت دوربین های مداربسته تحت شبکه با آنالوگ

تفاوت دوربین های مداربسته تحت شبکه با آنالوگ
پنجشنبه 11 دی 1348 - 03:30

تفاوت دوربین های مداربسته تحت شبکه با آنالوگ


 دوربین مداربسته تحت شبکه یا آنالوگ ؟
باید تفاوت بین دوربین های مداربسته را بدانیم تا در انتخاب سیستم امنیتی خانه و محل کار خود دچار مشکل نشویم. گاهی هزینه زیاد بی فایده است یعنی انتخاب دوربین های سطح پایین هم نیاز ما را برطرف می کنند. در واقع انتخاب شما با اگاهی همیشه میتواند بهتر است .
دوربین مداربسته تحت شبکه یا آنالوگ؟!
اگر به فکر ایجاد سیستم امنیتی و یا ارتقاء دوربین های آنالوگ خود به IP هستید ، عوامل مختلفی وجود دارد که باید در مورد آنها فکر کنید. مثلا دوربین مداربسته تحت شبکه یا آنالوگ ،کدام یک بهتر اند؟ در حالی که تفاوت قیمتی دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ آنچنان نیست اما به هر صورت ، مزایا و مضرات برای هر دو وجود دارد و آنچه در نهایت انتخاب می کنید به نیازهای خاص شما بستگی دارد.
مزایا و معایب دوربین مداربسته انالوگ

 مزایای دوربین های آنالوگ
هزینه کم ⇓
بارزترین دلیل برای خوب شمردن سیستم آنالوگ، برچسب قیمت آن است. دوربین های آنالوگ به خصوص با افزایش تعداد ، بسیار ارزان قیمت هستند.
جمع بزرگ نصاب ها و فروشندگان ⇓
از آنجا که دوربین های آنالوگ سالهاست که استفاده می شوند و نصب آسانی هم دارند، امکان خرید و نصب سریع تر آنها در مقایسه با دوربین های غیر آنالوگ بیشتر است و در یک کلام: سریع و آسان میخرید و نصب میکنید!
سادگی ⇓
دوربین های آنالوگ نسبتاً راحت اجرا می شوند و فیلم های ضبط شده را به ضبط کننده فیلم دیجیتال (DVR) ارسال می کنند، که سپس آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و آن را ذخیره می کند. DVR ها نیز برای تنظیم و اجرا ساده محسوب میشوند.
این فناوری در حال پیشرفت است ⇓
آنالوگ کیفیت تصویر و وضوح بالا (HD) را برای دوربین های خود به طرز چشمگیری افزایش داده است. شما می توانید دوربین هایی با وضوح تصویر چهار و پنج مگاپیکسلی دریافت کنید که آنالوگ HD هستند ، و این فوق العاده است. با این حال ، هنگامی که دوربین های مداربسته را برای وضوح تصویر مقایسه کنید ، مزایای بیشتری برای دوربین IP پیدا خواهید کرد.

معایب دوربین های آنالوگ
نرخ فریم و کیفیت تصویر ⇓
میزان فریم دوربین های آنالوگ پایین تر از IP است ، بنابراین آنها برای مناطقی که دارای حرکت زیاد هستند یا نیاز به جزئیات دارند، ایده آل نیستند. تصاویر به اندازه لازم دقیق ثبت نمیشوند و ممکن است مبهم به نظر برسند. همچنین با دوربین های آنالوگ نمی توان همانند دوربین های IP بزرگنمایی دیجیتالی داشت. با این حال ، برای موقعیت ها یا مناطق خاص که کیفیت تصویر ممکن است یکی از عوامل اساسی نباشد، گزینه ی خوبی برای انتخاب است.
پوشش کمتر ⇓
برای پوشش یک مکان ممکن است یک دوربین تحت شبکه کافی باشد ولی با توجه به استاندارد های ایمنی، توصیه میشود از دوربین های بیشتری استفاده کنید.
کابل های بیشتر ⇓
به کابل های برق و به کابل ارتباط  DVR احتیاج داریم و این در حالی است که در سیستم تحت شبکه فقط به یک کابل با دوربین IP نیازمندیم.
بدون رمزگذاری ⇓
عدم رمزنگاری به این معنی است که یک هکر می تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند یا سیگنال شما را با نسخه دیگری جایگزین کند. که این موضوع باعث پایین آمدن قدرت ایمنی این نوع محصولات میشود.

مزایا و معایب دوربین مداربسته تحت شبکه

مزایای دوربین های IP
سنسورهای چندگانه ⇓
دوربین‌های آی پی توانایی کنترل محیط را به اندازه سه یا چهار دوربین عادی دارند. بنابراین شما تنها با یک دوربین IP میتوانید امنیت محیط وسیعی را تامین کنید. این نوع دوربین ها عملا به عنوان یک سیگنال از یک کابل به سیستم شما می‌روند و همچنین هزینه یک دستگاه را دارد .
كاهش هزينه ها   ⇓
اگر واقعاً سعی دارید برای سیستم امنیتی مقداری پول خرج کنید ، می توانید با یک مبلغ مناسب چند دوربین IP با سطح خوب و قدرت امنیتی عالی تهیه کنید. علاوه بر این، ممکن است شما برای انجام همان کار با دوربین های آنالوگ ، به دوربین های تحت شبکه کمتری نیاز داشته باشید ، بنابراین سرمایه گذاری روی سیستم IP می تواند به نفع شما باشد.
سهولت نصب ⇓
در حالی که یک دوربین آنالوگ دو سیم را به خود اختصاص می دهد، دوربین IP فقط یک سیم را برای داده ها و همچنین برای برق که به سوئیچ شبکه وصل می شود ، نیاز دارد. بنابراین شما نیازی به برق در محل دوربین ندارید.
وضوح تصویر ⇓
 وضوح در تصویربرداری دوربین ها روز به روز در حال ارتقاء و بهبود است و اگر بخواهیم پرسشِ *دوربین مداربسته تحت شبکه یا آنالوگ کدام بهتر است؟* را پاسخ دهیم، باید بگوییم از جهت کیفیت تصویربرداری، قطعا  دوربین های IP از آنالوگ قویتر هستند. شما می توانید دوربین هایی با رزولوشن مختلف و نسبت ابعاد متناسب با نیاز خود تهیه کنید.
هوش و تجزیه و تحلیل ⇓
دوربین‌های IP اساسا کامپیوتر های کوچکی هستند که ویدئو را فشرده و ذخیره سازی می‌کنند. بعلاوه آن‌ها می‌توانند برنامه‌ریزی شوند تا تمام تجزیه و تحلیل ها را برایتان فراهم کنند. آن‌ها می‌توانند حرکت یا دود را تشخیص دهند، رنگ‌ها را بشمارند، رنگ‌های مشخص را دنبال کنند، زمانی که چیزی ناپدید می‌شود آژیر را خاموش می‌کنند و ... .
امنیت ⇓
 ویدئو رمزگذاری و تأیید شده است بنابراین انتقال ایمن است.
تجهیزات کمتر ⇓
در حالی که با یک دوربین آنالوگ نیاز به رمزگذار یا رمزگشایی دارید ، در سیستم های IP این نیاز وجود ندارد.
قابل ارتقا و جابجایی ⇓
دوربین IP قابلیت جابجایی دارد و می توانید در صورت تمایل براحتی دوربین های خود را با خود جابجا کنید. همچنین می‌توانید یک دوربین آی پی را با دادن وظایف جدید به آن، ارتقا ببخشید و به روزرسانی کنید و این موضوع استفاده شما از این سیستم را آسان‌تر می‌کند .

معایب دوربین های IP
ذخیره سازی ⇓
دوربین های IP از وضوح بالاتری برخوردار هستند ، بنابراین در مقایسه با دوربین های آنالوگ، به حجم بیشتری برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارند و لازم است فضای ذخیره سازی خود را بر این اساس تنظیم نمایید.
یادگیری ⇓
بخش عمده از نصب دوربین IP آسان بوده و خودمان هم میتوانیم آنرا نصب کنیم اما یک سطح فنی خاص وجود دارد که باید توسط سازنده یا نصاب تنظیم شود. در نتیجه نصب آن به تخصص نیاز دارد.

ارتقاء دوربین های آنالوگ  به دوربین های IP
ارتقاء دوربین های آنالوگ  به دوربین های IP
برخی از توصیه هایی که باید قبل از انتقال به یک سیستم IP و یا ساخت سوئیچ به دوربین های IP به آنها بپردازیم:
تا جایی که می توانید جایگزین کنید. اگر بودجه شما زیاد است، تمام دوربین های آنالوگ خود را به IP تبدیل کرده و جایگزین کنید. اما در صورتی که بودجه محدودی دارید، در عوض میتوانید چند دوربین را به طور همزمان جایگزین دوربین های آنالوگ کنید.
نصب کننده و یا فروشنده ای را پیدا کنید که در سیستم های IP متخصص باشد.”شما باید با کسی که فن آوری و شبکه را بخوبی درک می کند و قادر به تنظیم دقیق سیستم است صحبت کنید تا برای شما اطمینان حاصل کند که می خواهید چه سیستمی را بدست آورید.
 اطمینان حاصل کنید که جایی برای رشد در طراحی سیستم  شما در اینده وجود داشته باشد چراکه با این امکان شما میتوانید روز به روز سیستم خود را تقویت کنید و پیشرفت داشته باشید.
از یک ملک مشابه بازدید کنید و با افرادی صحبت کنید که در واقع هر روز از این سیستم ها استفاده می کنند. این تجربه را به املاک خود برگردانید و ببینید آیا مواردی که دیده اید، نیازهای شما را برآورده می کند یا نه.
مباحثی از قبیل نگهداری دوربین ، بودجه ، مدت زمان ذخیره تصاویر ، روش ذخیره سازی و … اهداف سیستم است و باید به طور واضح تعریف و نوشته شوند. در نظر داشته باشید که شما می خواهید در اینده این سیستم را تعمیر و نگهداری کنید. شما در همه موارد هزینه خواهید داشت. واقعیت این است ، به محض اینکه یک قطعه از تجهیزات سیستم را در محل خود قرار بدهید، باید به فکر تعویض آن هم باشید.
 

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :