دوربین مداربسته فیش آی (Fisheye) چیست؟

دوربین مداربسته فیش آی (Fisheye) چیست؟
پنجشنبه 11 دی 1348 - 03:30

دوربین مداربسته فیش آی (Fisheye) چیست؟

 
برای نظارت بر مناطق بزرگی مانند اماکن عمومی ، فرودگاه ها ،  و تقاطع های پرترافیک و شلوغ دوربین های چشم ماهی ضرورت دارد.
دوربین فیش آی چیست؟
دوربین مداربسته فیش آی یا به اصطلاح دوربین چشم ماهی( Fisheye ) به دلیل برخورداری از لنز فیش آی روی دوربین، می تواند زاویه دید حدود ۳۶۰ درجه ای داشته باشد. و بخاطر زاویه دید 360 درجه و 180 درجه ای که دارد، به آنان دوربین پانوراما ( Panorama ) نیز گفته می شود.
در فضاهای بزرگ ، زاویه دید دوربین مداربسته ویژگی مورد توجهی به حساب می آید.
   

کاربرد دوربین فیش آی 
در طراحی سیستم های امنیتی، الزامات بیشتر برای نظارت بر مناطق بزرگی مانند اماکن عمومی ، فرودگاه ها و تقاطع های پرترافیک و شلوغ ضروری شده است. در تنظیمات این سیستم های بسیار بزرگ، پرسنل امنیتی باید از یک تصویر، جزئیات زیادی را استخراج کنند و برای نمایش جزئیات نیز یک تصویر پانوراما کمک کننده نخواهد بود.
از آنجا که افراد و اجسام در تصویر تغییر شکل میدهند ، قابلیت تشخیص جزئیات انها کم میشود !
البته باید این نکته را هم اضافه کرد که با نرم افزار دوربین مداربسته فیش آی قابلیت این را دارید که فیلم های ضبط شده دوربین را به صورت طبیعی مشاهده کنید و در واقع یک تصویر کاملا استاندارد با زاویه دید 180 یا 360 درجه داشته باشید.
امکانات دوربین مداربسته چشم ماهی
ویژگی دوربین های مداربسته چشم ماهی به گونه ایست که هم در فضای بیرونی مورد استفاده هستند و هم در فضای داخلی، زیرا گاهی یک دوربین پانوراما می تواند کار چندین دوربین مداربسته را در یک فضا انجام دهد. این دوربین ها اگر دارای دید در شب حرفه ای باشند، کارایی آنها به مراتب بیشتر خواهد بود.
سری بی سیم یا وایرلس دوربین های فیش آی نیز وجود دارد، چه با کارت حافظه و چه بدون حافظه.