دوربین دام  (Dome) چیست؟

دوربین دام  (Dome) چیست؟
پنجشنبه 11 دی 1348 - 03:30

دوربین دام  (Dome) چیست؟
 دوربین دام چیست؟


یکی از پر مصرف ترین مدل های دوربین مدار بسته، دوربین دام (دوربین Dome) است که در حال حاضر توجه مصرف کنندگان بسیاری را به خود جذب کرده است. این دوربین را با نام دوربین گنبدی نیز می شناسند!
دوربین های دام به دلیل ویژگی چرخش دوربین و زاویه دید گسترده، برای فضاهای داخلی مناسب اند و به علت برخورداری از ویژگی مقاومت در برابر ضربه، دید در شب و خاصیت ضد آب و گرد و خاک ، در فضاهای خارجی نیز قابل استفاده اند.
دوربین دام ضد ضربه


بعضی از دوربین های دام، ویژگی ضدضربه دارند که به اصطلاح Vandal Resistant گفته میشود. از دوربین های دام وندال، زمانی باید استفاده کنید که دوربین شما در معرض خطر ضربه خوردن با اشیائی همچون چکش یا چوب باشد. البته آستانه تحمل ضربه برای بیشتر دوربین ها تحت عنوان IK10 بیان می شود که بالاترین سطح ضدضربگی است
 

دوربین دام ضد آب
بعضی از دوربین های دام، ویژگی ضدآب دارند که یعنی امکان نصب دوربین های مداربسته در فضای بیرونی را به خوبی پشتیبانی می کنند (در فضای خارجی سازمان ها و شرکت ها و … به علت پایین آمدن امنیت ، دوربین مداربسته ضدآب نیازی ضروری تلقی می شود). در واقع، نیاز ضروری به دوربین هایی که، هم مقاوم در برابر آب باشد و هم گرما و گردغبار می باشد.
 
دوربین دام دید در شب
ویژگی دید در شب دوربین های مداربسته Dome بسیار مهم تلقی می شود و دو نوع است، دید در شبی که  طریق LEDهای مادون قرمز ، محیط اطراف خود را روشن کرده و نوع دوم که خاصیت IR هوشمند (Day /Night) دارد و با کمترین نور فضا را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را فراهم می آورند.
 
دوربین دام Turret
دوربین های مدار بسته Dome از لحاظ ظاهری می توانند دارای کاور شیشه ای باشند که اغلب نیز همین گونه اند و یا بدون محافظ شیشه هستند که به این نوع از دوربین ها، دوربین Dome Turret گفته می شود. می تواند هر کدام از این دوربین ها را در محیط های داخلی یا خارجی مورد استفاده قرار دهید.

    
زاویه دید دوربین Dome
در دوربین های دام از نظر امکان تغییر فاصله کانونی دو نوع لنز وجود دارد، لنزهای ثابت و لنزهای قابل تغییر یا وریفوکال (Varifocal).
لنزهای وریفوکال، لنزهایی هستند که امکان تغییر فاصله کانونی را در بازه ای محدود به شما می دهند و البته که کمی روی قیمت دوربین ها تاثیر خواهد گذاشت. این قابلیت باعث خواهد شد شما بتوانید زاویه دید دوربین خود را تنظیم کنید.
لنزهای ثابت، فاصله کانونی آنها فیکس بوده و از نظر قیمت نیز پایین تر هستند.
با توجه به شکل و طراحی دوربین های گنبدی، تعیین زاویه واقعی تمرکز این دوربینها، دشوار است. یعنی زاویه وسیعی را می توانید کنترل کنید بدون اینکه کسی متوجه حرکت لنز شود و این خود ویژگی منحصر بفردی در دوربین های Dome می باشد!